KAJ PA TI DAJEŠ NA SVOJO KOŽO?

Če si ljubiteljica (ali ljubitelj :) domače in naravne kozmetike, si v poplavi raznoraznih sintetičnih izdelkov s kemikalijami najbrž že kdaj tudi sam/a poskusil/a iz domačih sestavin, ki jih imaš v lastni kuhinji, izdelati kakšno masko za obraz ali lase, si pripraviti kakšen domač piling za kožo, morda si kdaj poskušal/a izdelati celo svoje milo ali kaj podobnega.
Ethyl paraben, methyl paraben, prophyl paraben, butyl paraben, E216, sodium laureth sulfate,…Tole je res samo majhna peščica vseh umetnih sestavin, ki obstajajo. Ali kdaj prebereš deklaracije na kozmetičnih izdelkih, ki jih kupiš? Ali veš, da se v EU kot naravne ali organske lahko označuje celo izdelke, ki vsebujejo zgolj 5% naravnih sestavin? Celo certificirana naravna kozmetika še zdaleč ni nujno v celoti naravna. Nenavadno, kajneda? Kako je lahko izdelek, ki vsebuje celo do 95% sintetičnih sestavin označen kot naraven?
Če naletiš na etiketah izdelkov na zgoraj navedene sestavine ali kakršnakoli drugačna čudna podobna imena, si lahko prepričan/a, da izdelek, vsaj ne v celoti, zagotovo ni naraven.
Pravzaprav je kozmetiko povsem brez sintetičnih sestavin, v večjih laboratorijih skorajda nemogoče ali pa vsaj zelo težko izdelati. Zakaj? Večina izdelkov na tržišču je narejena na osnovi vode. Voda pa je idealno gojišče za razmnoževanje raznoraznih mikroorganizmov. Če si doma že kdaj poskusil/a izdelati kakšno čisto preprosto kremico ali masko za obraz, potem veš, da zadeva tudi v hladilniku ni uporabna več kot nekaj dni. Za te namene tako proizvajalci v kozmetične izdelke dodajajo tako imenovane konzervanse, s katerimi skušajo čim dlje podaljšati obstojnost izdelka, tukaj pa se zadeve že nekoliko bolj zapletejo.
Kot konzervans se v izdelkih pogosto znajde alkohol ( ali kakšna druga umetna sestavina), po navadi celo na prvem oz. drugem mestu glede na količino ( če še ne veš, sestavine so na deklaraciji izdelka navedene po vrstnem redu, kot izdelek določeno sestavino vsebuje), ki kožo zelo izsušuje, kar za lepo kožo zagotovo ni najboljša kupčija, tudi sicer so naravne sestavine običajno dražje od sintetičnih. Ali že vsaj malo razumeš? Kvalitetno naravno kozmetiko je na tržišču zelo težko kupiti, saj je ob vseh kupih sestavin, ki jih vsebuje, zelo draga, še težje jo je pogosto sploh najti.
Tudi sicer oznake naravno, v končni fazi pa niti certifikati, ne garantirajo, da izdelek ustreza tvoji koži in da ti dejansko ne škoduje. Tudi naravne sestavine namreč koži niso nujno vedno koristne, potrebne ali zdrave. Ravno nasprotno, različni rastlinski ekstrakti imajo lahko citotoksično delovanje ( povzročajo odmiranje kožnih celic), fototoksično delovanje ( v kombinaciji z UV žarki dobijo toksičen učinek) ali fotomutageno delovanje (povzročajo maligne spremembe v celicah). Tudi naravna kozmetika lahko kožo kakorkoli iritira ali ji povzroča različne alergijske reakcije, lahko pa je, kot že rečeno, telesu tudi škodljiva.
Škodljivo lahko v prevelikih odmerkih na kožo vplivajo tudi eterična olja, ki jih naravna kozmetika pogosto vsebuje kar precej, saj proizvajalci skušajo tisti lep vonj sintetičnih izdelkov, zaradi katerega se pogosto sploh odločimo ali bomo nek izdelek kupili ali ne, preprosto pač nadomestiti na drugačne načine. Kot morda že veš, naravne sestavine namreč pogosto nimajo tako prijetnega in omamnega vonja, kot sintetične, ali pa imajo kakšne druge pomanjkljivosti, ki ji sintetična kozmetika uspešno zakamuflira s kemikalijami.
Kot vidiš je zato tudi pri izdelavi domače naravne kozmetike potrebno ogromno znanja, časa, navsezadnje pa tudi precej denarja, pa četudi si tisto kremico pripraviš kar sam/a doma. Mnogo se jih namreč izdelave loti kar na lastno pest, večina pa na koncu ugotovi, da zadeva vendarle ni tako enostavna kot morda izgleda na prvi pogled.
Nekatere se izdelave lotijo, pa ugotovijo, da je vse skupaj predrago in da se bolj izplača izdelek kupiti, nekateri imajo veselje in bi se izdelave lotili pa nimajo časa, nekateri pa ob izdelavi ugotovijo, da je za izdelavo dobrega izdelka potrebno nešteto testiranj in ponesrečenih poskusov, ogromno časa, vztrajnosti in energije, tako, da nad zadevo preprosto obupajo.
Resda je pomen zdrave prehrane nemara še bistveno večji od zdrave kozmetike, saj skozi usta lahko zaužiješ neprimerno več strupov, ki prehajajo direktno v tvoje telo, a tudi pomen kozmetike, ki jo uporabljaš ali pride v stik s tvojo kožo, ni povsem nezanemarljiv, saj po nekaterih raziskavah skozi našo kožo v kri prehaja celo do 70% sestavin.
Ne glede na navedeno pa je kljub temu povsem utemeljeno domnevati, da sintetična kozmetika oz. kemikalije, še veliko pogosteje kot naravna kozmetika, povzroča na koži razne alergije in srbečice oz. deluje škodljivo, kar še zlasti občutimo tisti z zelo občutljivo in problematično kožo.
Ni posebno čudnega torej, da raznorazni naftni derivati, ki jih vnašamo na kožo, kot so vazelin, petrolej, parafin ali mineralno olje ( na etiketikah kot paraffinum liquidum) mašijo pore, povzročajo akne in v končni fazi tudi druge probleme s kožo.
Kremice za obraz, šminka, ličila, parfumi, šamponi, geli za tuširanje, dezodoranti, pralni praški, mehčalci, sredstva za pomivanje posode, čistila,…Povprečna ženska je zgolj dnevno v stiku z najmanj 100 ali 200 različnimi kemikalijami.
Ali veš, da poceni sintetično milo, ki ga kupiš v trgovini, po sestavi v bistvu ni nič drugega kot detergent? Bi si obraz umival/a na primer s tekočim milom ali s cetom za pomivanje posode? Smešno, uporabljamo na stotine čistil za čiščenje, ki jih ne bi dali na kožo ali pa en izdelek za nego enega dela telesa ne bi uporabili na drugem ( zakaj že? Ker na njem piše, da se uporablja izključno za glajenje gubic pod očmi? Se kdaj vprašaš, komu je vse to v resnici sploh v interesu?), po drugi strani pa uporabljamo na desetine sintetičnih kozmetičnih izdelkov za kožo in mislimo, da so bistveno drugačni od ostalih čistil.
Sestavine, po možnosti brez barvil, umetnih dišav in konzervansov, ki jih najdeš v svoji kuhinji in jih navsezadnje tudi uživaš, so tvoji koži zagotovo bolj prijazne kot tiste, ki jih najdeš na policah večine kozmetičnih trgovin.
V svojih 20-ih letih sem se tudi jaz soočila s težavami s kožo, nenadoma sem začela dobivati mozolje, ki jih poprej nikoli nisem imela. Začela sem iskati tisto najbolj primerno kremo za svoj obraz, ki jih do tedaj sploh nisem nikoli uporabljala, pa je moja koža vseeno krasno funkcionirala. Poslušala sem raznorazne nasvete, kako je potrebno kožo negovati zjutraj negovati s takšno kremo pa zvečer z drugačno, kako okoli oči uporabljati drugačno kremo, kot tisto na drugih delih obraza, joj, pa bog ne daj, da bi kdaj pozabila na čistilno mleko ali tonik, ker če bom, obstaja zelo resna grožnja, da bom že pri 40 izgledala kot babica. :)
Od povsem sintetične sem prešla do zelo kvalitetne naravne kozmetike s certifikatom pa ugotovila, da mi tudi ta ne odgovarja.
Tako sem ugotovila, da na moji koži dejansko najboljše funkcionira kozmetika z domačimi naravnimi sestavinami, ki si jo izdelam kar sama, pri tem pa pazim, da na kožo nanašam čim manj, zgolj toliko, da kožo nekoliko nahranim, navlažim, predvsem pa zaščitim, čez noč pa koži pogosto pustim, da prosto zadiha kar brez vsega.
Se kdaj vprašaš, zakaj so včasih naše babice imele tako čisto kožo pa nanjo dejansko niso nanašale kaj dosti več kot ene kremice? Niso uporabljale poplave vseh možnih sintetičnih kozmetičnih izdelkov kot jih uporabljamo danes, niso imele kremice za zjutraj, pa kremice za zvečer, niso uporabljale pudrov, niti umetnih ličil in vsega ostalega, pa je njihova koža vseeno bila tako zelo lepa. Morda pa je razlog za to vendarle iskati tudi v tem, da kože niso utrujale s stotinami kemičnih sestavin.
Predvsem pa ob vsem tem pogosto pozabljamo na BISTVENO… lepa koža ni samo rezultat kozmetike, ki jo uporabljamo, ampak je v prvi vrsti znamenje ravnovesja ali neravnovesja telesa od znotraj.
Lahko uporabljaš najboljšo možno naravno kozmetiko, pa tvoja koža nikoli ne bo blestela, če primerne hrane in ravnovesja ne daješ telesu tudi in zlasti od znotraj.
Lepo kožo dosežeš predvsem s čim bolj zdravo prehrano, pitjem dovolj tekočine ter s čim bolj zdravim in aktivnim življenjskim slogom.
Ob težavah z mozolji, suho ali mastno kožo, bi se tako v prvi vrsti morali vprašati, kaj počnemo narobe, katerih vitaminov ali drugih snovi nam primanjkuje, da naše telo ni v ravnovesju?
S tem k problemu pristopimo celostno in ga rešujemo na več nivojih. Tako kot tablete odpravijo zgolj posledice bolezni, tako tudi samo kozmetika ne odpravi vzroka težav, ampak zadevo rešuje predvsem na površinsko, odpravlja torej zgolj posledice.
Prepričana sem namreč, kljub drugačnemu nasvetu dermatologinje pred leti, da koža v svojem popolnem naravnem stanju čistega ravnovesja, razen nekoliko zaščite pred zunanjimi vplivi, ne potrebuje neke druge posebne nege.
In še najboljši recept? :) Ljubezen do samega sebe ter poslušanje in sledenje samemu sebi. Ko se imaš rad, svojemu telesu in sebi privoščiš le najboljše. Ko sebi privoščiš le najboljše, žariš. In ko žariš, res žariš od znotraj, povešena koža, gubice, celulit ali pač že karkoli,… pa komu takrat sploh še mar za to? :)
Odločitev je tvoja!
Oddajte svoj komentar